POZNAJ NAS

Początki Koła Naukowego Metaloznawców sięgają 1950 roku, w którym to Stanisław Gorczyca, późniejszy profesor i dhc AGH, założył na Wydziale Hutniczym, w Zakładzie Metalografii i Obróbki Cieplnej Studenckie Koło Naukowe „Metaloznawców”, które działa bez przerwy do dnia dzisiejszego.
 
Kolejnymi opiekunami koła naukowego byli:
 
Stanisław Gorczyca (1950–1963),
Andrzej Korbel (1963–1972),
Zbigniew Kędzierski (1972–1976),
Jan Pietrzyk (1976–1992),
Henryk Adrian (1992–1999),
Adam Kruk (1999–2002),
Grzegorz Michta (od 2002-obecnie),
Dorota Tyrała (2020-obecnie).
 
W latach 1950–2012 było 34 studentów pełniących funkcję przewodniczącego koła.
Wiele pokoleń młodzieży akademickiej brało udział w pracach koła, gdzie zdobywali swoje pierwsze doświadczenia naukowe. Obecnie praca naukowa członków koła prowadzona jest pod opieką pracowników Katedry Metaloznawstwa i Metalurgii Proszków Wydziału Inżynierii MiIP. Podsumowaniem rocznej działalności koła naukowego jest sesja naukowa, organizowana z okazji Dnia Hutnika.
 
Koło naukowe organizuje także różnego rodzaju kursy i szkolenia. Przykładem może być certyfikowany kurs spawacza na poziomie podstawowym umożliwiające studentom otrzymanie uprawnień zgodnych z PN-EN, a więc uznawanych w całej Europie. Praca koła naukowego to także coroczny, zimowy wyjazd naukowo-sportowy oraz liczne wyjazdy do najlepszych polskich przedsiębiorstw, laboratoriów przemysłowych i instytucji naukowych.

SESJA KÓŁ NAUKOWYCH PIONU HUTNICZEGO

Naukowa działalność studenckich kół naukowych jest jednym z ważniejszych elementów działalności tych organizacji. Członkowie koła naukowego „Metaloznawców”, chętnie doskonalą swoje umiejętności i poszerzają swoją wiedzę. Najlepszym przykładem jest studencka sesja kół naukowych pionu hutniczego.

Konferencje studenckich kół naukowych AGH są podsumowaniem działalności naukowej studentów  oraz stanowią część corocznych obchodów dnia Hutnika. Wydarzenie to odbywa się od 1962 roku. Zazwyczaj w skład konferencji wchodzi około 20 sekcji. Konferencje rozpoczyna uroczysta inauguracja. W każdej z sekcji prowadzony jest konkurs referatów, którego laureaci mają możliwość prezentacji swoich prac podczas konferencji laureatów, oraz zaprezentowania swoich prac w formie publikacji w specjalnym artykule z danej sesji. Uroczystym zakończeniem konferencji, jest wielka studencka majówka, która ma miejsce tydzień później.

Każdego roku, wielu członków naszego koła bierze udział w owym wydarzeniu. Sekcjami, w których członkowie KN Metaloznawców najczęściej wygłaszają referaty to:

·         Sekcja inżynierii metali,

·         Sekcja inżynierii spajania,

·         Sekcja metaloznawstwa i inżynierii powierzchni.

JUBILEUSZE ISTNIENIA KOŁA

Koło Metaloznawców istnieje już od 1950 roku, nieprzerwanie działając stało się jednym z najstarszych kół naukowych na AGH. Cieszy się ono pięknymi tradycjami związanymi z obchodami swoich jubileuszy, w których skład wchodzi między innymi wyjazd do miejscowości Łazy, na który zapraszani są obecni i byli członkowie koła, jak również jego sympatycy. Na miejscu odbywała się konferencja, na której absolwenci prezentowali wkład jaki działalność w kole wniosła w ich życie, opowiadali o swojej pracy zawodowej a także dzielili się cennymi radami związanymi ze studiowaniem. Studenci natomiast przedstawiali realizowane przez nich projekty oraz osiągnięcia Koła. 

W drugiej części obchodów odbywał się mecz piłki nożnej oraz wspólne świętowanie okraszone śpiewem i tańcem. Zwieńczeniem wieczoru był pojedynek w jedzeniu banana w rękawicach bokserskich niezwyciężonego do tej pory Prof. J.K. z reprezentantem zarządu koła. Ostatniego dnia wyjazdu po przejściu do Doliny Będkowskiej wznosiliśmy toast za pomyślną przyszłość naszego Koła oraz Jego członków.

Takie obchody 70-lecia miały odbyć się w czerwcu 2020. Musiały one jednak zostać odwołane ze względu za sytuację epidemiczną w kraju. Nie ma jednak takiej przeszkody, która mogłaby powstrzymać kreatywność Metaloznawców i 7.10.2020 wyruszyli w podniebną podróż, aby zabrać Kołowe barwy tam, gdzie jeszcze ich nie było. W czterech kolorowych balonach ozdobionych specjalnie na tą okazję przygotowanymi banerami wznieśli się w powietrze. Lot upiększał złocisty zachód słońca opadający na koronę Puszczy Niepołomickiej. Po wylądowaniu Metaloznawcy przeszli chrzest powietrzny przeprowadzony przez pilotów oraz razem z nimi wznieśli toast za udany lot i pomyślność koła.

Czekając na lepszy czas dalej liczymy, że będziemy mogli powrócić do dawnych tradycji, jednak równocześnie tworzymy nowe, które na pewno pozostaną w naszych sercach.